Bu İş Tutarsa Battık

24 Ekim 2010 tarihli Hürriyet Pazar ‘daki asker.com röportajı

Bu iş tutarsa battık

Hakan GENCE

Bu iş tutarsa battıkBir asker için en değerli şeylerden biri merakla beklenen mektup. Sevdiklerinizden gelen iki satır yazı bile sizi mutlu etmeye yeter. Ama günümüzde teknolojiyi kollunmak kolay, anında haberleşme yöntemleri yaygın… Mektup yazıp zarflayıp postalamak artık birçok kişiye zor geliyor. İki kardeş bunu farketti, askerlik sırasındaki deneyimlerinden de yola çıkarak www.asker.com isimli bir internet sitesi açtı. Bu sitenin en önemli özelliği askerdeki yakınlarınıza ücretsiz mektup yollamanızı sağlaması. Bununla da kalmıyor fotoğraflarınız da bastırılıp askerdeki tanıdıklarınıza yollanıyor. Üstelik bedava…

Cem ve Cenk Duran kardeşler zekasını farklı alanlara da kullanabilen iki genç. Askere bedava mektup projesi her ne kadar şimdilik amme hizmeti olsa da maddi olarak gelecek vaadediyor. Peki proje nasıl doğdu? İki kardeş askere gittikleri dönemde asker mektubunun gerekliliğiyle yüzleşti. Cem Duran, yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Askere gittiğimde 26 yaşında, iki master yapmış bir gençtim. Arkadaş çevremin çoğu çalışıyor, vaktini bilgisayar başında geçiriyor, ellerinden cep telefonlarını düşürmüyordu. Tabii askerlikte internete girmeniz mümkün değil. Cep telefonu zaten yok. En etkin iletişim aracı mektup. Açıkçası kimsede de mektup kültürü yoktu. Her gün arkadaşlarım güya bana mektup yazmak için kağıdın başına oturuyordu ama bir türlü o mektuplar gelmiyordu. Bahaneleri aynıydı: ‘Vakit bulamıyoruz, nerede askerlik yaptığını tam olarak bilemiyoruz…’ Bu sebeplerden dolayı hiç mektup alamadım. Oysa mektup orada her şeyden daha değerli. Hele ki yanınızdaki asker arkadaşınıza geliyorsa mektup, özleminiz iyice artıyor.”
Asker dönüşü Duran kardeşler mektup bekleyen askerlere nasıl yardımcı oluruz diye düşünmeye başladı. En sonunda askerlere yönelik bir site kurmayı kafaya koydular. İlk yapmaları gereken doğru bir internet adresi almaktı. www.asker.com tam da istedikleri adresti. Ama bir sorun vardı bu adres 14 yıldır Hırvat bir işadamına aitti. Pes etmediler. Adamla iletişim kurup siteyi satın almak için Hırvatistan’ın yolunu tuttular. Ve açıklamak istemedikleri iyi bir fiyata sitenin isim hakkını alıp altı ay önce de açtılar.

SİZ YAZIN GERİSİNİ KARDEŞLER YAPSIN

İlk hedefleri kendileri gibi sürekli mektup bekleyen askerlere yardım etmekti. Bilgisayar başında çalışan, mektup gönderecek vakti olmayanlara bu işin en kolay, hem de ücretsiz şeklini nasıl sunacakları konusunda kafa patlattılar. Ve cin bir fikirle sitelerinde bu planlarını hayata geçirdiler.
Öncelikle yapmanız gereken siteye girip ücretsiz üye olmak. Sonra ana sayfadan ‘Mektubunuzu yazın’ bölümüne giriyorsunuz. Burada sizi boş bir ekran karşılıyor. Bu ekrana satır ve sayfa sınırlaması olmadan mektubunuzu yazıyorsunuz. Ardından yan tarafta çıkan kağıt örneklerinden ve zarflardan beğendiğinizi seçiyor ve göndere tıklıyorsunuz.
Bundan sonrası artık kardeşlere kalıyor. Onlar bilgisayar başında yazınızın istediğiniz kağıt deseninden çıktısını alıyor. Zarfa koyup pulunu yapıştırıp ücretsiz postaya veriyor. Tabii yazılar bir filtreleme sisteminden de geçiyor. Mesela içinde küfür var mı diye kontrol ediliyor.

VERİ BANKASI SAYESİNDE ARKADAŞLARINIZ SİZİ BULUYOR

Sitenin bir de veri bankası var. Cem Duran bu uygulamayı şöyle anlatıyor: “Birçok kişi arkadaşının askerlik adresini bilmiyor. Bu yüzden bir veri bankası oluşturduk. Yapmanız gereken askere gitmeden önce adınızı, soyadınızı, baba adınızı ve askerlik yaptığınız adresi buraya girmek. Size mektup yazmak isteyen ve nerede olduğunuzu bilmeyen arkadaşınız sizin adınızı buraya yazdığında mektup otomatik olarak doğru adrese yönleniyor. Ayrıca size daha önce bu siteden mektup gönderen biri olduysa site adresinizi kaydediyor. Ve yeni mektup göndericisini de o adrese yönlendiriyor.”
Sitenin hizmetleri sadece mektup yollamakla sınırlı değil. Askerlikle ilgili her türlü bilgiyi de barındırmasına çalışıldı. Bu yüzden siteye forum, haberler, eğlence ve belgeler gibi bölümler eklendi. Bu alanlarda askerlik şubelerinin telefonlarını, askere gitmeden nelere ihtiyaç duyulacağını, yanınıza mutlaka neleri almanız gerektiğini, çarşı izninde o bölge neler yapabileceğinizi bulabiliyorsunuz. Forum alanında da askerler ve askerliğini yapmış olanlar birbirleriyle her türlü konuyu paylaşıyor.

SEVDİĞİNİZ SANATÇININ RESMİNİ DE ÜCRETSİZ OLARAK YOLLAYABİLİRSİNİZ

Mektupla birlikte bir askerin en büyük ihtiyaçlarından biri de askerlikte çekilmiş fotoğrafları ailesi ve sevdikleriyle paylaşmak. Asker.com, askerdeki arkadaşlarına resim göndermek isteyenlerin de imdadına yetişiyor. Cenk Duran, herkes cep telefonu ve fotoğraf makinesiyle fotoğraf çekiyor ama bunları ya bilgisayarında saklıyor ya da bastırmaya üşeniyor diyor: “İşte biz bilgisayarınızda kayıtlı fotoğrafı da askere yolluyoruz. Sitedeki ‘resim ekle’ bölümüne istediğiniz fotoğrafı iliştiriyorsunuz. Renkli ve orijinale yakın görüntüyle çıktısını alıyoruz. Ücretsiz gönderiyoruz. İsteyen arkadaşlarına bu yolla sevdiği sanatçıların resimlerini de yollayabiliyor.”

İKİ BİN TALEP GELİRSE NE YAPARIZ BİLEMİYORUZ

Şimdiye kadar bine yakın mektup yollayan sitenin günlük ziyaretçisi sayısı 600. Siteden günde 2-3 mektup yollanıyor. Kullanıcıların yüzde 80’i genelde sevgilisine mektup yazan kadınlar. Cem ve Cenk Duran, bir yandan da sitenin çok duyulmasından endişe ediyor: “Yaptığımız iş bir çılgınlık. İnsanlar bu mektup sisteminin ücretsiz olduğuna inanamıyor. Telefonla arayıp soranlar bile oluyor. Ama biz bu işe inandık. Tabii yola belli bir bütçeyle çıktık. Bir mektubun maliyeti 2.5 lira. Şu ana kadar 2 bin 500 lira harcadık. Gazetede bu haber çıktıktan sonra günde 2 bin talep gelirse ne yaparız bilemiyoruz, iflas edebiliriz. Sponsor desteğine ihtiyacımız var. Askerler gelen mektupları da sürekli üzerlerinde taşıdıkları için sponsorlar açısından da avantajlı tabii.”

SINIR KARAKOLLARINA MORAL VERİN

* Diyelim ki Yüksekova sınır karakolunda görev yapan askerlere moral vermek istiyorsunuz… Kullanıcılar eğer isterlerse site üzerinden tanımadıkları askerlere de mektup yollayabilecek.
* Asker.com’a iPhone üzerinden mobil bir uygulama geliştirilecek ve isteyen üyeler cep telefonu üzerinden de mektup yollayabilecek.
* İnternet erişimi olmayan asker ve asker yakınları müşteri hizmetlerini arayarak mektuplarını sözlü olarak da yazdırabilecek. Mektuplar onların adına postalanacak.
* Asker blogu oluşturulacak ve dileyen üyeler yazı ve fotoğraflarını sitede yayınlayacak.
* Asker forumunda toplanan bilgilerden askeri birlikler ve askerlikle ilgili yorumlardan oluşan bir bilgi bankası oluşturulacak ve askerlerin yarattığı içerikle büyüyecek.
* SMS (kısa mesaj) metinleri de mektup olarak yollanabilecek.
* Askersozluk.com sitesi hazırlanacak, asker ve askere gidecekler için Eşi Sözlük benzeri bir yapı oluşturulacak.

FİKRİN ARKASINDA OKUMUŞ ÇOCUKLAR VAR

Bu fikrin arkasındaki kardeşlerin aslında bambaşka meslekleri var. Cem Duran (32), 2000’de İstanbul Üniversitesi Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği bölümünü bitirdi. Marmara Üniversitesi’nde Pazarlama ve İstanbul  Teknik Üniversitesi’nde Finans alanında MBA yaptı. Bir buçuk sene iş tecrübesinden sonra altı ay New York’ta yaşadı. Halen İTÜ İşletme Mühendisliği’nde pazarlama alanında doktora eğitimine devam ediyor. 2007’den bu yana kardeşi Cenk Duran ile hayata geçirdiği Türkiye’nin ilk Photo Marketing ajansı olan Photoshoter’ı büyütüyor. İDO’nun pazarlama departmanında çalışıyor. Kardeşi Cenk Duran (29) 2002’de İstanbul Üniversitesi Ekonometri Bölümü’nü bitirdi. New York’ta üç sene yaşadı ve pazarlama yüksek lisansı yaptı.

HER DÖRT KİŞİDEN ÜÇÜNÜN BİR YAKINI ASKER

Asker.com için site açılmadan önce bir anket düzenledi. Ankete katılanların yüzde 75’inin askerde bir, yüzde 65’inin en az beş tanıdığı var. Yarısı 15 ay er olarak askerliğini yapıyor. Yüzde 23’ü askerdeki yakınlarına en az bir kez mektup yollamış. Yüzde 25’i askerdeki yakınlarından en az bir tane mektup almış. Yüzde 35’i askerdeki yakınlarına mektup yollamak isteyip de zor geldiği için yollamamış.

Haberin orjinali için tıklayınız.